Pomysł na rozwój osobisty i pomoc firmie w rozwiązaniu problemu, czyli rozpoczęcie przygody z doktoratem wdrożeniowym.

Pracujesz zawodowo po studiach, ale chcesz nadal rozwijać się naukowo i zaczynasz zastanawiać się, jak to połączyć? Rozwiązaniem jest doktorat wdrożeniowy, czyli przygotowanie rozprawy doktorskiej, której wyniki mogą mieć zastosowanie w Twojej pracy zawodowej w firmie.

 

DLACZEGO WARTO ROBIĆ DOKTORAT WDROŻENIOWY

Zyskuje Twoja firma, gdyż ma szansę na zatrudnienie najlepszego specjalisty z danej branży, który poświęci kilka lat na badania naukowe skupione na rozwiązaniu rzeczywistego problemu lub będzie pracował nad ulepszeniem produktu czy usługi.

Wiemy już, że przyszłością nauki i biznesu jest sprawne ich współdziałanie, a doktorat wdrożeniowy to idealne połączenie. Tu korzyści ma też uczelnia, która nawiązuje współpracę z firmami, także z Twoją, co może w przyszłości zaowocuje wspólnymi przedsięwzięciami.

Za granicą już się przekonano, że firmy, które realizowały doktoraty wdrożeniowe, mają patenty i szybciej zwiększają zatrudnienie w porównaniu z podobnymi firmami z branży.

Doktorat wdrożeniowy pozwoli Tobie poznać cały cykl życia produktu czy usługi, to droga od pomysłu, technologii bądź usługi, która zostanie wdrożona w warunkach przemysłowych, po komercjalizację. Niezmiennie ważne jest to, aby pomysł na doktorat był skorelowany z potrzebą rynku.

PRZYGODĘ ZACZNIJ OD SPRAWDZENIA ROZWIĄZAŃ

Podstawą jest pomysł na rozwiązanie problemu. Kolejno należy sprawdzić, czy takie rozwiązanie nie jest już zastosowane i czy temat jest znany w literaturze naukowej. Dobre rozpoznanie rozwiązań już istniejących, przeanalizowanie ich, realizuje się po to, aby dowiedzieć się, co w tej dziedzinie już zrobiono, by nie wyważać otwartych drzwi.

Jeżeli nic na ten temat nie znajdziesz, porozmawiaj w swojej firmie, czy chciałaby, aby rozwiązanie problemu przeanalizować w sposób naukowy w trakcie realizacji doktoratu wdrożeniowego. Jest to projekt badawczy i musi zawierać element nowatorski.

Doktorat ma:

  • wykazać charakter innowacyjny i uniwersalny rozwiązania,
  • wnieść do świata wiedzy coś nowego i oryginalnego.

I CO TERAZ?

Gdy tematyka innowacyjnego rozwiązania problemu będzie w firmie ustalona, należy poszukać uczelni wyższej realizującej doktoraty wdrożeniowe w dziedzinach zbieżnych z tematyką pracy doktorskiej.

Szkoły doktorskie na uczelniach wyższych publikują listy promotorów w różnych dziedzinach nauki. Warunkiem koniecznym rozpoczęcia doktoratu wdrożeniowego jest znalezienie promotora, czyli opiekuna ze strony uczelni, gdyż formalnie doktorat robiony jest na uczelni, doktorant korzysta z infrastruktury badawczej uczelni, z urządzeń.

Wybierając uczelnię, zwróć uwagę na jej lokalizację – uwzględnić dystans między nią a firmą oraz czas dojazdu. Realizacja doktoratu nie może być obciążeniem dla pracodawcy i dla życia prywatnego, te sfery trzeba będzie połączyć.