Ciekawostki ze świata logistyki

Kilka ciekawostek ze świata logistyki, które pozwolą zrozumieć zmieniającą się rzeczywistość i przygotować się na rewolucję w magazynowaniu. Być może w przyszłości będziesz odpowiadał za realizację innowacyjnych projektów. Im wcześniej poznasz trendy, tym lepiej przygotujesz się do pracy z nowymi urządzeniami i systemami.

Czy wiesz, że…

  • Najwyższy magazyn wysokiego składowania w Polsce znajduje się we Wronkach i należy do firmy Amica. W porównaniu z tradycyjnymi magazynami inwestycja jest bardziej ekologiczna, bezpieczniejsza i wymaga mniejszego nakładu pracy, a klienci szybciej otrzymują swoje zamówienia. Wszystko to przy wsparciu sztucznej inteligencji, która zapewnia pełną automatyzację. Magazyn to konstrukcja o wysokości ponad 46 m. Można go przyrównać do 15-piętrowego budynku mieszkalnego. Na 6,5 tys. m2 znajduje się 26 tys. miejsc paletowych, które mogą pomieścić jednocześnie nawet 230 tys. sztuk urządzeń dużego AGD. (Źródło: https://www.logistyka.net.pl/aktualnosci/item/9453)
Magazyn Wysokiego Składowania Amica Wronki. Źródło: Amica
  • W magazynach wykorzystuje się rozwiązania oparte na technologiach rozpoznawania mowy (Pick by Voice). Dzięki wdrożeniu systemów Pick by Voice (komunikacja głosowa) w magazynie można uzyskać wzrost produktywności w granicach 20–30%, przy dokładności operacji na poziomie nawet 99,98%. Według badań jedynie 2% przedsiębiorstw nie było zadowolonych z wdrożenia systemów głosowych. Komunikacja głosowa w procesie kompletacji w magazynie wykazuje również znaczące korzyści z punktu widzenia ergonomii – związane z zapewnieniem ludziom odpowiednich warunków pracy. Podstawową korzyścią dla pracownika jest to, że podczas pracy ma on wolne obie ręce, nie musi więc operować jedną ręką, trzymając tradycyjny skaner w drugiej. W ten sposób unika się ryzyka uszkodzenia towaru, a także zmniejsza wypadkowość. Podczas używania skanera ręcznego mogą wystąpić ewentualne opóźnienia w transmisji utrudniające odczyt. W przypadku Pick by Voice pracownik podaje (dyktuje) w wybranym przez siebie języku dane znajdujące się na etykiecie i postępuje zgodnie ze wskazówkami systemu. (Źródło: „Logistyka”)
  • W dużych centrach dystrybucji można spotkać skanery kodów kreskowych wielkości pudełka zapałek, zintegrowane ze specjalną rękawicą, którą posługuje się pracownik magazynowy. Systemy te są kolejnym etapem rozwoju automatycznej identyfikacji, ważną innowacją w kierunku miniaturyzacji, poprawy funkcjonalności, a także – co ważne – ergonomii i bezpieczeństwa pracy. Skaner tego typu jest umieszczony w specjalnej obudowie na palcu pracownika dzięki specjalnej obrączce. Proces skanowania jest inicjowany za pomocą włącznika znajdującego się na obudowie. Urządzenia (skaner i PC) komunikują się ze sobą poprzez połączenie stałe (kabel) lub łączność bezprzewodową (bluetooth). W przypadku tzw. inteligentnych rękawic zasada działania jest taka sama, ale dzięki umieszczeniu skanera właśnie na rękawicy pracownika takie rozwiązanie jest bardziej ergonomiczne. Sercem „inteligentnych rękawic” jest mikroskaner ważący zaledwie 40 g. Do głównych zalet tego typu urządzeń należą:
    • pozostawienie swobody ruchu rąk magazyniera podczas pracy z urządzeniem,
    • możliwość współpracy ze wszystkimi komputerami osobistymi,
    • wysoka efektywność, nawet w przypadku konieczności wykonania wielu operacji skanowania,
    • łatwa skalowalność i niskie nakłady związane z instalacją systemu,
    • mały ciężar,
    • niskie nakłady na szkolenie pracowników. (Źródło: „Logistyka”)
  • Flint Systems, polski producent symulatorów treningowych wykorzystujących wirtualną rzeczywistość (VR), dostarczył symulator treningowy wózka widłowego do Urzędu Dozoru Technicznego (UDT). Symulator znajduje się w Poznaniu i właśnie przeszedł pomyślnie odbiór techniczny. Symulator treningowy VR posiada wszystkie funkcjonalności prawdziwego wózka widłowego i służy do celów szkoleniowych instruktorom Urzędu Dozoru Technicznego, jako najbardziej zaawansowane i nowoczesne narzędzie pozwalające na bezpieczne i efektywne szkolenie operatorów maszyn. Jest to połączenie oprogramowania i fizycznego sprzętu. Symulator przenosi kursanta do wózka widłowego VR, gdzie wszystko działa dokładnie tak, jak w prawdziwej maszynie. Funkcjonalności symulatora VR wózka widłowego to m.in.:
    • scenerie magazynów,
    • regały do ciężkich ładunków,
    • załadunek/rozładunek ciężarówki,
    • załadunek/rozładunek ciężarówki z rampy załadunkowej,
    • przeszkody terenowe (kałuża, narzędzia, słupki drogowe),
    • przeszkody ruchome (ludzie, wózki widłowe),
    • trening niebezpiecznych sytuacji – naucz się odpowiednich reakcji na spadające ładunki. (Źródło: https://www.logistyka.net.pl/aktualnosci/item/92439)
Symulator treningowy wózka widłowego. Źródło: Flint Systems