Jak nauka pomaga w prowadzeniu zrównoważonego biznesu? 

Najpierw musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, czym jest „zrównoważony biznes”. Na czym polega działanie przedsiębiorców, którzy angażują się w prowadzenie działalności w różnych obszarach na styku między ekonomią a ekologią? Najogólniej ujmując, zrównoważony biznes powinien uwzględniać pogodzenie interesów producentów produktów z wymaganiami środowiskowymi.

 

Zrównoważony biznes – czyli jaki?

Warto wiedzieć, które produkty mają negatywny wpływ na środowisko, a które przyczyniają się do jego ochrony. Innowacje powstające w laboratoriach badawczych zmierzają właśnie m.in. w kierunku zastąpienia dotychczasowych produktów ich ekologicznymi alternatywami.

Dziś trudno przecenić rolę współpracy odpowiedzialnego biznesu z uczelniami i instytucjami badawczymi. Dlaczego? Świat zmienia się na naszych oczach. Produkcja większości dóbr nie jest „czysta”. Wydobycie surowców staje się coraz bardziej problematyczne. Oprócz coraz większej ilości odpadów, rośnie zapotrzebowanie na energię. W tych obszarach naukowcy na całym świecie pracują nad technologiami, które będą minimalizowały negatywny wpływ działalności gospodarczej na środowisko. 

Małe i średnie przedsiębiorstwa (MSI) działające w obszarze zrównoważonej gospodarki nie zawsze mogą sobie pozwolić na finansowanie np. kosztochłonnych badań laboratoryjnych. Firmy poszukujące ekologicznych rozwiązań mogą dziś coraz częściej korzystać z różnych ofert instytutów badawczych, które dysponują zapleczem badawczym i mają orientację w tym, co w danej branży jest na świecie na topie. Wdrażanie nowych technologii przez przedsiębiorstwa nie musi więc wiązać się z dużymi nakładami. Inicjatywy podejmowane wspólnie przez odpowiedzialnych przedsiębiorców i podmioty badawcze dostają zielone światło na ich realizację i tym samym mają największe szanse na finansowanie z różnego rodzaju programów badawczych. Z roku na rok jest ich coraz więcej.   

A jak to robimy w PIT?

Oto jeden z przykładów wsparcia prowadzenia zrównoważonego biznesu przez naukowców z Łukasiewicz – PIT, w którym w 2021 r. był realizowany projekt pod nazwą „Opracowanie technologii zagospodarowania niepełnowartościowych jaj spożywczych w MŚP celem przeciwdziałania marnotrawieniu żywności”. Jego celem było opracowanie technologii zagospodarowania jaj, które uległy uszkodzeniu, lub takich, które nie nadają się do pakowania (słaba skorupa) oraz sprzedaży i uznawane są za odpad wymagający utylizacji. 

Zgodnie z założeniami opracowana w ramach projektu technologia będzie wykorzystywana poprzez zbudowaną linię technologiczną o maksymalnej wydajności 150 kg/h. Opracowana technologia umożliwi produkcję masy jajecznej lub oddzielnie białka oraz żółtka z wydłużonym terminem przydatności do spożycia. Rezultatem projektu była nowa technologia zagospodarowania niepełnowartościowych jaj poprzez ich frakcjonowanie i utrwalenie. Takie podejście pozwoli na ograniczenie marnowania żywności w procesie obrotu jajami.  

(Źródło: https://pit.lukasiewicz.gov.pl/o/przeciwdzialania-marnotrawieniu-zywnosci/)