Ślad węglowy – jak mogę go zmniejszyć?
Zastanawiasz się czasem, jaki ślad zostawiasz po sobie na planecie? Nie chodzi tu o ślady stóp na piasku, ale o coś bardziej niewidzialnego – emisję dwutlenku węgla (CO2) i innych gazów cieplarnianych, które wpływają na globalne ocieplenie. Ten niewidzialny ślad to właśnie ślad węglowy. Z tego artykułu dowiesz się, skąd się biorą największe emisje i co możesz zrobić, żeby je ograniczyć. Może znajdziesz tu kilka pomysłów, które łatwo wdrożysz na co dzień. Gotowy(-a)?
Co mówi bioetyka na temat druku i użycia żywych tkanek?
Druk 3D żywych tkanek (bioprinting) to dynamicznie rozwijająca się dziedzina biotechnologii, która umożliwia tworzenie tkanek i organów na zamówienie. Tego typu technologia stwarza nadzieje na rewolucję w transplantologii i medycynie regeneracyjnej, ale także rodzi wiele pytań etycznych. Bioetyka próbuje na nie odpowiedzieć, balansując pomiędzy innowacyjnością technologii a potrzebą ochrony godności i integralności człowieka. W artykule przyjrzymy się bioetycznym wyzwaniom bioprintingu w Polsce i na świecie, porównując różne podejścia do tej technologii.
Zrównoważony rozwój i nowe technologie ekologiczne
Wykorzystanie nowych technologii w obszarze ekologii służy minimalizowaniu negatywnego wpływu na środowisko przez różne formy działalności człowieka. Recykling i ponowne wykorzystanie są kluczowymi elementami koncepcji zrównoważonego rozwoju.
O wpływie robotyzacji na gospodarkę
Dziś trudno sobie wyobrazić współczesne przedsiębiorstwa, które chcą wnosić wkład do gospodarki, ale nie posługują się urządzeniami robotycznymi. Robotyka jeszcze do niedawna kojarzyła się głównie z zakładami produkującymi samochody, a więc z robotami typowo przemysłowymi. Od kilku lat coraz więcej branż dostrzega korzyści z wdrażania rozwiązań z obszaru automatyzacji. Należą do nich m.in. logistyka, elektronika, ale także medycyna czy gastronomia – w tych obszarach działalności gospodarczej coraz częściej wykorzystywane są roboty autonomiczne i współpracujące. Niektóre branże wręcz nie mogą się obyć bez robotów, m.in. ze względu na konieczność obsłużenia coraz większej liczby towarów (np. w centrach dystrybucji) lub wykonania bardzo precyzyjnych operacji. Podobne rozwiązania odciążają pracowników od powtarzalnych i monotonnych czynności, a jednocześnie zwiększają efektywność procesów.
Współpraca między sektorem prywatnym a instytucjami badawczymi w Polsce
Współpraca między sektorem prywatnym a instytucjami badawczymi to kluczowy czynnik napędzający rozwój nowych technologii. W Polsce coraz więcej firm nawiązuje partnerstwa z instytucjami naukowymi, co pozwala na lepsze wykorzystanie potencjału naukowego i przyspiesza proces innowacji. W tym artykule przedstawimy przykłady udanych partnerstw i przeanalizujemy, jak wpływają one na rozwój technologiczny.
Jak nauka pomaga w prowadzeniu zrównoważonego biznesu?
Najpierw musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, czym jest „zrównoważony biznes”. Na czym polega działanie przedsiębiorców, którzy angażują się w prowadzenie działalności w różnych obszarach na styku między ekonomią a ekologią? Najogólniej ujmując, zrównoważony biznes powinien uwzględniać pogodzenie interesów producentów produktów z wymaganiami środowiskowymi.
Innowacje technologiczne w przemyśle
W ciągu ostatnich lat innowacje technologiczne stały się kluczowym elementem przemysłu, wpływając na sposób, w jaki przedsiębiorstwa prowadzą swoją działalność.
Jacek Krzywy wyjaśnia, czym jest cyfrowy bliźniak
Dlaczego warto znać cyfrowe bliźniaki? Jacek Krzywy, starszy specjalista – analityk procesów biznesowych w Łukasiewicz – Poznańskim Instytucie Technologicznym, zaprasza na stacjonarne warsztaty przygotowujące do samodzielnego wdrażania podejścia procesowego w swoich obszarach działalności zawodowej lub naukowej. Udział w warsztatach jest BEZPŁATNY.
📌 Informacje organizacyjne, formularz zgłoszeniowy i sylwetki osób prowadzących można znaleźć pod tym linkiem: https://pit.lukasiewicz.gov.pl/cyfrowe-blizniaki-warsztaty/
Akademia Łukasiewicza | Wywiad | Piotr Nędzewicz
💡 Jak podaje GUS, nakłady krajowe brutto na działalność badawczo-rozwojową (B+R) wyniosły w 2021 r. aż 32,4 mld zł. Za 62,8 proc. tych nakładów odpowiadały przedsiębiorstwa.
💡 Dlaczego przekształcanie wyników B+R w produkty czy usługi dostępne na rynku jest ważne?
💡 W jaki sposób osoby odpowiedzialne za komercjalizację w jednostkach badawczych wspierają twórców w przenoszeniu swoich pomysłów na rynek? Na te i inne pytania w rozmowie z Aleksandrą Szymił odpowiada Piotr Nędzewicz, zastępca kierownika Działu Komercjalizacji Łukasiewicz – Poznańskiego Instytutu Technologicznego.
Praktyka w Łukasiewicz – PIT
Jeżeli jesteś studentem, nie ukończyłeś 30 lat, chcesz odbyć praktykę i interesują Cię obszary:
- transformacji cyfrowej i sztucznej inteligencji,
- logistyki i magazynowania,
- obróbki plastycznej,
- technologii drewna i budownictwa modułowego,
- elektromobilności i pojazdów szynowych,
- technologii rolniczych i spożywczych
Rozwój biznesu z udziałem inwestora
Każdy przedsiębiorca myśli, jak rozwinąć firmę w przyszłości. Jednym z pomysłów jest pozyskanie inwestora dla swojego biznesu. Na co warto zwrócić uwagę podczas jego realizacji?
Przyczyny niepowodzeń w procesie komercjalizacji
Proces komercjalizacji, czyli wprowadzania innowacji na rynek w celu osiągnięcia zysków, może napotykać różnorodne trudności. Oto kilka przyczyn niepowodzeń w procesie komercjalizacji, a także obszary, nad którymi warto pracować. Aby zwiększyć szanse na sukces, dobrze je poznaj.