O wpływie robotyzacji na gospodarkę 

Dziś trudno sobie wyobrazić współczesne przedsiębiorstwa, które chcą wnosić wkład do gospodarki, ale nie posługują się urządzeniami robotycznymi. Robotyka jeszcze do niedawna kojarzyła się głównie z zakładami produkującymi samochody, a więc z robotami typowo przemysłowymi. Od kilku lat coraz więcej branż dostrzega korzyści z wdrażania rozwiązań z obszaru automatyzacji. Należą do nich m.in. logistyka, elektronika, ale także medycyna czy gastronomia – w tych obszarach działalności gospodarczej coraz częściej wykorzystywane są roboty autonomiczne i współpracujące. Niektóre branże wręcz nie mogą się obyć bez robotów, m.in. ze względu na konieczność obsłużenia coraz większej liczby towarów (np. w centrach dystrybucji) lub wykonania bardzo precyzyjnych operacji. Podobne rozwiązania odciążają pracowników od powtarzalnych i monotonnych czynności, a jednocześnie zwiększają efektywność procesów.  

W świadomości społecznej robot to urządzenie, które nam ułatwia życie, które nas w czymś wyręcza i pozwala zaoszczędzić czas. Czy roboty kuchenne lub coraz bardziej popularne roboty sprzątające nie pomagają nam zająć się innymi zadaniami lub po prostu odpocząć? W gospodarce – w skali mikro jest podobnie – im więcej stanowisk pracy w jakimś przedsiębiorstwie można zautomatyzować, tym większy będzie jego potencjał wytwórczy. W gospodarce w skali makro im większa będzie liczba przedsiębiorstw, które automatyzują procesy, większy będzie ich wpływ na efektywność całej gospodarki. Robotyzacja jest „papierkiem lakmusowym” rozwoju gospodarczego i przyczynia się do polepszania kondycji rynkowej przedsiębiorstw.   

Siłą napędową gospodarki jest coraz większy udział nowych technologii w realizacji coraz bardziej skomplikowanych procesów. Zaawansowane technologie z kolei są wykorzystywane do projektowania urządzeń i wywołują zapotrzebowanie na określone roboty specjalistyczne, wykorzystujące w coraz większej skali sztuczną inteligencję. 

Warto zapamiętać, że:

  • Gospodarki poszczególnych krajów konkurują ze sobą. W ten sposób tworzą tzw. wartość dodaną. Dzięki robotyzacji mają większe szanse na wzrost na rynkach światowych. 
  • Rozwój gospodarczy zależy od efektywności procesów w przedsiębiorstwach. Można ją zapewnić tylko dzięki innowacyjnym rozwiązaniom, które znajdują zastosowanie w nowoczesnych halach produkcyjnych i magazynach.  
  • Przedsiębiorstwa z większym udziałem robotyzacji są w stanie poprawiać jakość swoich produktów.  
  • Wzrost tzw. nasycenia robotami niesie ze sobą wzrost produktu krajowego brutto (PKB) danego kraju i miejsce w rankingach innowacyjności gospodarki.