Kompetencje przyszłości kluczem do rozwoju technologicznego Polski

Ministerstwo Edukacji i Nauki

 

Projekt: Kompetencje przyszłości kluczem do rozwoju technologicznego Polski

 

Kompetencje przyszłości kluczem do sukcesu w dynamicznym świecie

W czasach, gdy kariera zawodowa zaczyna przypominać pełnometrażowy film sci-fi, wszyscy stajemy się aktorami w produkcji zatytułowanej „Co nas czeka na rynku pracy?”. W roli głównej: nieustanne zmiany, technologiczna rewolucja, sztuczna inteligencja, a w tle – niczym migoczące światełko nadziei – kompetencje przyszłości. Tylko czym one są i jak je wykorzystać, by możliwie najlepiej przygotować się na to, co przyniesie jutro?

Co to są kompetencje przyszłości?

Zgodnie z raportem Światowego Forum Ekonomicznego większość przyszłych najpopularniejszych miejsc pracy… jeszcze nie istnieje. Co to dla nas oznacza? To wyraźny sygnał, że era, w której zakładaliśmy stałość karier, odchodzi w przeszłość.
Obecna sytuacja gospodarcza i technologiczna przypomina bardziej maraton niż sprint. Powodzenie w tej długotrwałej podróży nie zależy już tylko od startowego impetu. Równie ważna jest zdolność adaptacji do warunków trasy. W praktyce znaczy to, że aby odnieść sukces zawodowy w przyszłości, powinniśmy inwestować w rozwijanie umiejętności, które nie tylko są istotne teraz, ale będą kluczowe w nadchodzących latach.
Pojęcie kompetencji przyszłości odnosi się właśnie do kompetencji uznawanych za kluczowe w kontekście szybko zmieniającego się świata. Mówiąc inaczej, to po prostu zestaw narzędzi (łączących umiejętności, wiedzę i postawy), który według ekspertów pozwoli pracownikom skutecznie funkcjonować w nowych warunkach. Obejmują one zarówno tzw. miękkie umiejętności, jak komunikatywność, kreatywność czy odporność na stres, jak i twarde, np. znajomość języków obcych, technologii AI czy programowanie. W zależności od branży czy kontekstu różne źródła mogą podawać różne, konkretne kompetencje przyszłości.

Dlaczego wybór odpowiednich inicjatyw ma znaczenie?

Coraz więcej organizacji i instytucji zdaje sobie sprawę ze znaczenia kompetencji przyszłości i oferuje specjalne szkolenia w tym zakresie. Te inicjatywy mają na celu dostarczenie uczestnikom praktycznych narzędzi, więc mogą być naprawdę cennym wsparciem. Mogą – ale tylko jeżeli są rzeczywiście wartościowe i sprawdzone. Aby zwiększyć swoje szanse na udaną karierę, trzeba zatem oddzielić ziarna od plew, czyli wybierać szkolenia o wysokim poziomie merytorycznym, prowadzone przez kompetentnych ekspertów i dobrze dostosowane do indywidualnych potrzeb czy celów zawodowych. Tylko wtedy inwestycja w rozwój kompetencji otworzy nam drzwi do nowych możliwości.

Gdzie szukać?

Zagubionym w gąszczu inicjatyw polecamy naszą bazę Akademii Łukasiewicz – PIT, w której znaleźć można rzetelne organizacje (prywatne i publiczne) prowadzące szkolenia w zakresie różnych kompetencji przyszłości. Wyszukiwarka wspiera dostępność, w związku z czym uwzględnia jedynie inicjatywy o charakterze niekomercyjnym, skierowane do różnych grup wiekowych – od uczniów do seniorów.
Przyszłość wciąż kryje przed nami wiele tajemnic. Postęp technologiczny i zmieniające się potrzeby społeczne ciągle modyfikują nasze wyobrażenia o tym, co będzie. Warto więc być gotowym na tę nieustanną rewolucję i inwestować w umiejętności, które pozwolą nie tylko przetrwać, ale i odnosić sukcesy w tak ekscytującym, dynamicznym krajobrazie zawodowym.
Baza powstała na zlecenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 16.10.2023 r. w ramach projektu: Kompetencje przyszłości kluczem do rozwoju technologicznego Polski. Zadanie 4: Bieżące wsparcie inicjatyw mających na celu propagowanie rozwoju kompetencji przyszłości.

Czytaj więcej na naszej stronie