Dla edukacji

Ciekawostki ze świata transportu i nowoczesnej mobilności

Ciekawostki ze świata transportu i nowoczesnej mobilności

Ciekawi Cię, jak będzie wyglądała przyszłość transportu? Poniżej znajdziesz interesujące fakty na temat rozwijanych obecnie technologii z zakresu transportu i nowoczesnej mobilności, które pokazują, jak będziemy się przemieszczać już niedługo!

WIĘCEJ
Ślad węglowy

Ślad węglowy – jak mogę go zmniejszyć?

Zastanawiasz się czasem, jaki ślad zostawiasz po sobie na planecie? Nie chodzi tu o ślady stóp na piasku, ale o coś bardziej niewidzialnego – emisję dwutlenku węgla (CO2) i innych gazów cieplarnianych, które wpływają na globalne ocieplenie. Ten niewidzialny ślad to właśnie ślad węglowy. Z tego artykułu dowiesz się, skąd się biorą największe emisje i co możesz zrobić, żeby je ograniczyć. Może znajdziesz tu kilka pomysłów, które łatwo wdrożysz na co dzień. Gotowy(-a)?

WIĘCEJ
Materiały edukacyjne

Narzędzia przydatne w projektowaniu materiałów edukacyjnych 

W erze cyfrowej edukacji coraz więcej nauczycieli i uczniów korzysta z nowoczesnych narzędzi, które ułatwiają tworzenie materiałów edukacyjnych. Dzięki nim nauka staje się bardziej angażująca i interaktywna. Poniżej przedstawiamy kilka narzędzi, które mogą pomóc w przygotowaniu ciekawych lekcji, prezentacji czy notatek.

WIĘCEJ
Zofia Kielan-Jaworowska

Zofia Kielan-Jaworowska – Polka, która zmieniła bieg paleontologii

Zofia Kielan-Jaworowska (1925–2015) była prawdziwą gwiazdą paleontologii – zarówno w Polsce, jak i na świecie. Jej życie to historia pełna odwagi, przygód i pasji do odkrywania przeszłości naszej planety. Jeśli myślisz, że praca naukowca to tylko nudne ślęczenie nad papierami, zaraz zmienisz zdanie!

WIĘCEJ
cyberbezpieczeństwo cyfrowa edukacja

Cyberbezpieczeństwo w erze cyfrowej edukacji

Internet to fascynujące miejsce, pełne wiedzy, zabawy i możliwości. Jednak jak w każdej podróży, także tutaj, trzeba pamiętać o zasadach bezpieczeństwa. Dlaczego? Ponieważ w sieci, obok rzeczy ciekawych i pomocnych, mogą czaić się zagrożenia. W tym artykule dowiesz się, jak bezpiecznie korzystać z internetu, szczególnie w kontekście nauki online.

WIĘCEJ
20 medycznych przełomów ostatnich dekad

20 medycznych przełomów ostatnich dekad 

Patrząc wstecz, aż trudno uwierzyć, jak wielu odkryć dokonano w medycynie przez ostatnie stulecia – chociażby powiązanie występowania chorób z zakażeniem wirusami i bakteriami w teorii zarazków Pasteura i Kocha czy też opracowanie podstaw genetyki przez Mendla. W połowie trzeciej dekady XXI wieku medycyna ma już bardzo szerokie, wciąż rozrastające się gałęzie, również w obszarach najnowocześniejszych, pionierskich technologii. Nic dziwnego, że ostatnie dekady przyniosły wiele przełomowych odkryć i innowacji w medycynie. Planujesz w przyszłości przyczynić się do dalszego postępu nauk medycznych? Oto niektóre z najważniejszych przełomów, mających istotny wpływ na leczenie, diagnostykę i zapobieganie chorobom. Mogą posłużyć Ci jako inspiracje dla przyszłej roli lekarza, badacza lub farmaceuty.

WIĘCEJ

Spiekanie iskrowo-plazmowe

💡 Metalurgia proszków pozwala na uzyskiwanie gotowych elementów z proszku. Technologie takie jak spiekanie umożliwiają tworzenie detali z olbrzymią precyzją i minimalną ilością odpadów.

💡 Dodatkowo, metoda spiekania iskrowo-plazmowego pozwala tworzyć materiały, które jeszcze niedawno wydawały się niemożliwe do uzyskania.

💡 Jakie osiągnięcia metalurgii proszków towarzyszą Ci w życiu codziennym? Gdzie wykorzystywane są elementy wykonane z proszków? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym filmie!

WIĘCEJ
Jan Czochralski - monokryształ krzemu okładka

Jan Czochralski – najczęściej cytowany polski naukowiec, dzięki któremu korzystasz z komputera 

Jeśli czytasz ten tekst, to tak jak większość ludzi na świecie korzystasz ze smartfona, tabletu lub komputera. Nie byłoby tych wszystkich wynalazków, gdyby nie odkrycie przez Jana Czochralskiego – polskiego chemika i metaloznawcęsposobu na wyhodowanie kryształów metali i półprzewodników niezbędnych do wytwarzania nowoczesnych mikroczipów. Mówi się, że dzięki temu odkryciu Czochralski do tej pory jest najczęściej cytowanym polskim naukowcem, choć jego działalność miała charakter nie tylko naukowy, ale też kulturalno-artystyczny. 

WIĘCEJ
szklany globus leżący na mchu w lesie

Zrównoważony rozwój i nowe technologie ekologiczne 

Wykorzystanie nowych technologii w obszarze ekologii służy minimalizowaniu negatywnego wpływu na środowisko przez różne formy działalności człowieka. Recykling i ponowne wykorzystanie są kluczowymi elementami koncepcji zrównoważonego rozwoju.

WIĘCEJ

Kompetencje przyszłości: krytyczne myślenie i podejmowanie decyzji

💡 W Łukasiewicz – Poznańskim Instytucie Technologicznym na co dzień używamy kompetencji przyszłości. O tym, jak przydaje się w pracy krytyczne myślenie i podejmowanie decyzji, opowiada Mateusz – Główny specjalista – Kierownik Laboratorium Badań Materiałowych.

💡 Skorzystaj z naszej wyszukiwarki niekomercyjnych inicjatyw rozwojowych – zainwestuj już dziś w rozwój kompetencji jutra! 👉 https://akademia.pit.lukasiewicz.gov.pl/wyszukiwarka/ 

WIĘCEJ
niedźwiedź polarny siedzący na zielonej trawie, na tle wysokich budynków

Jakie studia wybrać, jeśli chcemy przyczynić się do przeciwdziałania kryzysowi klimatycznemu

Zmiany klimatyczne doprowadziły do kryzysu klimatycznego, którego konsekwencje są coraz bardziej dotkliwe, a koszty społeczne wręcz niewymierne i trudne do oszacowania.  

W Polsce oferta uczelni kształcących przyszłych specjalistów z obszaru zielonej energii jest z roku na rok coraz bardziej różnorodna. Naukowcy praktycy zdają sobie sprawę, że wiedza o zmianach klimatycznych i przeciwdziałaniu negatywnym zjawiskom klimatycznym oraz znajomość nowych technologii będą coraz bardziej przydatne, czy wręcz konieczne. To od liczby dobrze wykształconych specjalistów będzie zależał postęp w tym obszarze. 

WIĘCEJ
Pani inżynier opiera się o blat w laboratorium i pracuje przy komputerze

Programy przydatne w zawodach inżynieryjnych

Inżynieria to dziedzina, która wymaga zarówno kreatywnego myślenia, jak i zaawansowanej wiedzy technicznej. Współczesny inżynier korzysta z różnorodnych programów komputerowych, które ułatwiają projektowanie, analizę, symulację i zarządzanie projektami. Poniżej przedstawiamy listę najważniejszych programów używanych w różnych specjalizacjach inżynieryjnych oraz wskazówki, gdzie można się ich nauczyć. Sprawdź naszą wyszukiwarkę: https://akademia.pit.lukasiewicz.gov.pl/wyszukiwarka/, być może znajdziesz w swojej okolicy instytucję, która realizuje interesujące Cię kursy niekomercyjnie.

WIĘCEJ