Dla biznesu
„Potential”, czyli Europejski Portfel Tożsamości Cyfrowej
Czekasz na cyfrowy dowód tożsamości, który będzie uznawany we wszystkich krajach Unii Europejskiej? Mamy dla Ciebie dobre wieści! Założeniem projektu „Potential” jest stworzenie i zaimplementowanie tzw. Europejskiego Portfela Tożsamości Cyfrowej (EU Digital Identity Wallet). Aplikacja ta jest przedłużeniem dobrze znanego wszystkim mObywatela i będzie działać w całej UE. W projekcie bierze udział ponad 140 podmiotów z Unii i Ukrainy. „POTENTIAL – PilOTs for EuropeaN digiTal Identity wALlet” Projekt współfinansowany ze środków programu ramowego Unii Europejskiej Cyfrowa Europa.
Singapurska lekcja innowacji – czego możemy się nauczyć od azjatyckiego tygrysa?
Singapur w ciągu zaledwie kilku dekad przeobraził się z postkolonialnego portu w światową stolicę innowacji. Obecnie to miasto-państwo jest globalnym liderem, słynącym z efektywnego tworzenia ekosystemów sprzyjających współpracy nauki, biznesu i sektora publicznego, w którym start-upy wyrastają niczym grzyby po deszczu. Wnioski z singapurskiego podejścia mogą więc służyć jako inspiracja dla miast i regionów na całym świecie.
AKaPIT: Jak pozyskać inwestora dla rozwoju projektu technologicznego?
Zapraszamy do Akademii Komercjalizacji PIT (AKaPIT) – cyklu lekcji, w których specjaliści przybliżą tajniki skutecznego wprowadzania innowacji na rynek! Na początek Piotr Nędzewicz, główny specjalista ds. komercjalizacji w Łukasiewicz – PIT, opowie o istotnych aspektach procesu pozyskiwania inwestora dla rozwoju projektu technologicznego.
Jak stosować kompetencje przyszłości w praktyce biznesowej?
Kompetencje przyszłości to zestaw umiejętności, które są niezbędne w dynamicznie zmieniającym się świecie biznesu. Obejmują one takie obszary jak krytyczne myślenie, kreatywność, zarządzanie czasem, elastyczność oraz znajomość nowoczesnych technologii, takich jak sztuczna inteligencja. W praktyce biznesowej posiadanie tych kompetencji pozwala na lepsze zarządzanie procesami, innowacyjność oraz adaptację do nowych wyzwań.
O wpływie robotyzacji na gospodarkę
Dziś trudno sobie wyobrazić współczesne przedsiębiorstwa, które chcą wnosić wkład do gospodarki, ale nie posługują się urządzeniami robotycznymi. Robotyka jeszcze do niedawna kojarzyła się głównie z zakładami produkującymi samochody, a więc z robotami typowo przemysłowymi. Od kilku lat coraz więcej branż dostrzega korzyści z wdrażania rozwiązań z obszaru automatyzacji. Należą do nich m.in. logistyka, elektronika, ale także medycyna czy gastronomia – w tych obszarach działalności gospodarczej coraz częściej wykorzystywane są roboty autonomiczne i współpracujące. Niektóre branże wręcz nie mogą się obyć bez robotów, m.in. ze względu na konieczność obsłużenia coraz większej liczby towarów (np. w centrach dystrybucji) lub wykonania bardzo precyzyjnych operacji. Podobne rozwiązania odciążają pracowników od powtarzalnych i monotonnych czynności, a jednocześnie zwiększają efektywność procesów.
Współpraca między sektorem prywatnym a instytucjami badawczymi w Polsce
Współpraca między sektorem prywatnym a instytucjami badawczymi to kluczowy czynnik napędzający rozwój nowych technologii. W Polsce coraz więcej firm nawiązuje partnerstwa z instytucjami naukowymi, co pozwala na lepsze wykorzystanie potencjału naukowego i przyspiesza proces innowacji. W tym artykule przedstawimy przykłady udanych partnerstw i przeanalizujemy, jak wpływają one na rozwój technologiczny.
Współpraca między sektorem prywatnym a instytucjami badawczymi na świecie
Współpraca między sektorem prywatnym a instytucjami badawczymi jest kluczowym czynnikiem napędzającym innowacje i rozwój nowych technologii na całym świecie. Różne kraje mają swoje własne podejścia do tego typu partnerstw, a wiele z nich osiąga znakomite rezultaty. Poniżej znajdziesz kilka interesujących przykładów udanych partnerstw między firmami a instytucjami naukowymi, które przyspieszyły rozwój nowych technologii.
Transfer wiedzy z uczelni do przemysłu: przykłady, strategie i korzyści
Transfer wiedzy i technologii z uczelni do przemysłu jest kluczowym elementem wspierającym innowacje, konkurencyjność oraz rozwój gospodarczy. Uniwersytety i instytuty badawcze to często źródła nowoczesnych technologii i odkryć naukowych, które mogą być wdrożone w praktyce przez firmy. Poniżej przedstawiamy przykłady udanych transferów, strategie wspierające ten proces oraz korzyści płynące z takiej współpracy.
Gdzie i jak szukać dotacji dla młodych przedsiębiorców w Polsce?
Rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej to marzenie wielu młodych ludzi, jednak często spotykają się oni z problemem braku odpowiednich środków finansowych. Na szczęście w Polsce istnieje wiele możliwości uzyskania dotacji, które mogą pomóc w realizacji tych planów. Poniżej przedstawiamy przegląd najważniejszych źródeł wsparcia finansowego dla młodych przedsiębiorców.
Jak nauka pomaga w prowadzeniu zrównoważonego biznesu?
Najpierw musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, czym jest „zrównoważony biznes”. Na czym polega działanie przedsiębiorców, którzy angażują się w prowadzenie działalności w różnych obszarach na styku między ekonomią a ekologią? Najogólniej ujmując, zrównoważony biznes powinien uwzględniać pogodzenie interesów producentów produktów z wymaganiami środowiskowymi.
Jak istotne są nowe media w start-upie?
Chcesz, żeby Twój start-up został zauważony? W tym procesie istotną rolę odgrywają media społecznościowe, które pozwalają dotrzeć do szerokiego grona odbiorców. Z tego artykułu dowiesz się, jak chłonnym polem są platformy społecznościowe, dlaczego planowanie strategii komunikacji jest kluczem do sukcesu oraz które grupy społeczne dominują w danych social mediach.
Masz pomysł na biznes – co dalej?
Masz świetny pomysł na biznes? To wspaniale! Teraz czas na jego realizację. Wprowadzenie pomysłu w życie wymaga planowania, badań i przygotowania. Oto kroki, które pomogą Ci skomercjalizować swój pomysł: